Pierbattista Pizzaballa bíboros, jeruzsálemi latin pátriárka és III. Teofilosz, Jeruzsálem és egész Palesztina görög ortodox pátriárkája közös lelkipásztori látogatást tettek június 22–23-án a Gázai övezetben.
A megújult bélapátfali apátsági templomban tartották az Egri Főegyházmegye papi találkozóját június 25-én.
A hőség miatt továbbra is vörös kód van érvényben Magyarország egész területén, várhatóan június 30-ig másod- és harmadfokú hőségriadóval. Amennyiben a napon mozdulatlanul fekvő, vagy a hőségnek bármilyen módon veszélyesen kitett, bajba jutott embert látnak, hívják a területi diszpécserszolgálatot, vagy egészségügyi vészhelyzetben a 112-es segélyhívót.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) felhívását tesszük közzé.
Az alábbiakban Patsch Ferenc SJ, a Pápai Gergely Egyetem professzora elemző írásának harmadik részét közöljük.
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF): a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, kézművesoktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával bárki jelentkezhet, a határidő: június 30. Az intézmény sajtóanyagát szerkesztve közöljük.
Mintegy ötszáz zarándok indult el június 22-én, hétfőn Budapestről Lengyelországba, az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, a pálosok által létrehozott częstochowai Szűz Mária-kegyhelyre a Fekete Madonna-zarándokvonattal.
A Katolikus Szeretetszolgálat intézményeinek hagyományos éves zarándoklatához kapcsolódva idén is megrendezték a Jézus Szíve-búcsút Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhelyen. Június 12-én az ország számos pontjáról érkeztek idősek, betegek, hozzátartozóik és segítőik, hogy együtt imádkozzanak testi-lelki erőért, gyógyulásért és megerősödésért.
A 2025/2026-os tanév kegyelmeiért és eredményeiért adtak hálát a Veszprémi Főegyházmegye fenntartásában működő oktatási intézmények vezetői, pedagógusai, munkatársai és hitoktatói a veszprémi Szent Mihály-főszékesegyházban június 23-án. A Te Deum szentmisét Udvardy György veszprémi érsek mutatta be.
Pécelen, a Jézus Szíve Társasága Idősek Otthonának kápolnájában június 5-én kiállítás nyílt Boldog Bódi Mária Magdolna életéről, valamint elhelyezték a tavaly szeptemberi boldoggá avatásakor használt kép másolatát. Bódi Mária Magdolna először 1941-ben vett részt ugyanitt, az egykori Caroleanumban lelkigyakorlaton, aminek hatására tisztasági fogadalmat tett.
A nyári szünet első napján, június 22-én ismét a sajópálfalai kegyhelyen gyűltek össze a Miskolci Egyházmegye hittanosai, hitoktatói és papjai, hogy közösen adjanak hálát az elmúlt tanévért.
Hálaadó szentmisével zárta a 2025/2026-os tanévet június 24-én a Váci Egyházmegye közoktatási intézményeinek közössége a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. A Te Deum szentmisét Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatta be.
A Székesfehérvári Egyházmegyében ősi hagyomány, hogy Keresztelő Szent János születésének napján tartják a pap- és diakónusszenteléseket. Június 24-én a Szent István király székesegyházban Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök diakónussá szentelte Egyed Viktort az egyházmegye szolgálatára.
A kolozsvári Szent Mihály-templomban június 20-án adtak hálát az elmúlt egyetemi évekért és zárták le ünnepélyesen tanulmányaikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) idén 30 éves Római Katolikus Teológia Karának alap- és mesterképzést végzett hallgatói. A hálaadó szentmisét Pál József Csaba temesvári megyéspüspök mutatta be.
Idén is együtt zárták a tanévet a Hajdúdorogi Főegyházmegye fenntartásában működő nevelési, oktatási és szakképzési intézmények munkatársai. Június 22-én több mint ötszázan érkeztek a hajdúdorogi Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Általános Iskolába, hogy hálát adjanak a mögöttünk álló tanévért.
Biciklis zarándoklat indult Szentjobbra június 20-án a nagyváradi egyházmegye fiataljaival, a Szent László király által alapított püspökség udvarából. Böcskei László megyéspüspök áldását követően a résztvevők mintegy negyven kilométert tettek meg a Nagyvárad–Hegyköztóttelek–Siter–Fegyvernek–Szentjobb útvonalon.
A Váci Egyházmegye idén ünnepli megalapításának ezredik évfordulóját. A börtönlelkészi szolgálat a Márianosztrai Fegyház és Börtönben is megszervezte az egyházmegye jubileumára felkészítő „Élő kövek” programsorozatot. Erről az alábbiakban az egyházmegye honlapján június 23-án megjelent írást olvashatják.
Tényleg Szent Lukács festette a Fekete Madonnát? A Kegyképet a Szent Család étkezőasztalának lapjára pingálták? Miért éppen Częstochowában őrzik, és köthetőek-e a festményhez csodák? Voltak jelenések Jasna Górában? Derítsük ki! A Fekete Madonna kegykép Európa egyik legismertebb Szűz Mária ábrázolása, a lengyel katolicizmus és függetlenség szimbóluma. A Jasna Góra-i pálos kolostorban őrzik Lengyelországban, Częstochowában. A Fényes Hegy legnagyobb kincse a Szűzanya képe. A Fekete Madonnának köszönhetően a Jasna Góra a 15. században Lengyelország egyik legnagyobb Mária-kegyhelyévé vált. A legenda szerint a kegykép megfestését Szent Lukács evangélistának tulajdoníthatjuk. Különösen érdekes, hogy Jasna Góra területén soha nem voltak Mária-jelenések, ellentétben más kegyhelyekkel. A Szűzanya képének legrégebbi leírása Jan Długosztól származik a „Liber Beneficiorum” -ban: „Mária, a legdicsőségesebb és legnemesebb Szűz és Asszony, a világ királynője és a mi királynőnk képe (…) furcsa és ritka festési módban készült (…) arcán nagyon bájos kifejezéssel, amely különös jámborsággal hatolja át a nézőket – mintha egy élő embert néznél.” A festmény a Hodegetria nevű ábrázolási típusba tartozik, ami azt jelenti: „Aki utat mutat.” Máriát Isten Anyjaként, ugyanakkor minden ember anyjaként mutatja be a festmény. A kép eredetéről és történetéről 1382-ig nem állt rendelkezésre biztos és hiteles történelmi információ, csak hagyományok és különféle legendák. A hagyomány szerint […]
The post Jézusék názáreti asztalára festették a híres kegyképet? – A Fekete Madonna nyomában appeared first on 777.
Napról napra közreadjuk a napi olvasmányokhoz, illetve az adott nap szentjéhez kapcsolódó gondolatokat az Adoremus liturgikus kiadványból. Júniusban Kálmán Peregrin OFM, a pesti ferences templom igazgatója ad útravalót.
Hogy örömhírrel induljon minden nap... – Mt 7,21–29
Oldalak