Június 24-én, szerdán az általános kihallgatást a Szent Péter téren tartották, ahol a Le pápa az Olaszországból és a világ minden tájáról érkezett hívőkkel és zarándokcsoportokkal találkozott. Ennek keretében folytatta a II. vatikáni zsinat dokumentumairól szóló katekézissorozatát. Mai beszédének témája: A Sacrosanctum Concilium konstitúció. Az eucharisztikus misztérium (vö. 1Kor 12,12.27).
Az Új Ember 2026. június 28-i számát ajánljuk olvasóink figyelmébe, mely elérhető a templomokban, az újságárusoknál, illetve előfizethető szerkesztőségünk terjesztési osztályán.
A korábbi évek hagyományához híven idén is közöljük a Balaton környéki települések templomainak nyári miserendjét.
XIV. Leó pápa június 20-án lelkipásztori látogatást tett a lombardiai Pavia városában, és a San Pietro in Ciel d’Oro-bazilikában Szent Ágoston ereklyéi előtt imádkozott, minthogy a 8. századtól kezdve ott őrzik a nagy püspök és egyházdoktor földi maradványait. Vértesaljai László SJ alábbiakban közölt írásából megtudhatjuk, hogyan kerültek az ereklyék az észak-afrikai Hippó városából Paviába.
„Ugyanazt a lelkületet ápoljátok magatokban, amely Krisztus Jézusban volt” (Fil 2,5) – ezzel a mottóval rendezik meg az idei országos cigánypasztorációs lelkigyakorlatot a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nagykállón a július 18–19-i hétvégén. A jelentkezés határideje: július 12., vasárnap.
Székfoglaló ülésre került sor a Szent István Tudományos Akadémián, Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében június 1-jén. Ekkor tartotta meg székfoglaló előadását Erőss Loránd neurológus, idegsebész, az Országos Mentális, Idegsebészeti és Ideggyógyászati Intézet főigazgatója.
XIV. Leó pápa június 22-én, hétfőn délután az ENSZ római székhelyű Világélelmezési Programjának Végrehajtó Bizottságát kereste fel évi közgyűlésén.
Nemrégiben innovatív kezdeményezésként és egy sikeres pályázatnak hála afáziával élő személyek vettek részt lelki rehabilitáción a bakonyszücsi otthonban – tudósított a szervezet június 19-én.
Az erdélyi örmények története és kulturális öröksége állt annak a nemzetközi konferenciának a középpontjában, amelyet június 11–12-én rendeztek Kolozsváron. Az alábbiakban Bodó Márta beszámolóját ajánljuk olvasóink figyelmébe, ami a kolozsvári Szabadság napilap honlapján jelent meg.
Különleges lelki élményre hívják az érdeklődőket június 28-án, vasárnap 21 órára Veszprémben. Az érseki palotában tartandó program résztvevői a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor szerzeteseivel együtt kapcsolódhatnak be a kompletórium, vagyis a napot lezáró esti ima liturgiájába.
Az esztergom-budapesti főegyházmegyei Szent Erzsébet Karitászközpont meghívására június közepén, Jézus Szíve ünnepének napjaiban hetven önkéntes gyűlt össze Leányfalun, a Szent Gellért Lelkigyakorlatos Házban. A karitászönkéntesek szabadidejüket, energiájukat ajándékozzák a rászorulók megsegítésére, nagy szükségük van a Forráshoz való visszatérésre – ezt szolgálta közös lelkigyakorlatuk.
Augusztus 9–15. között a Pannonhalmi Főapátság önkéntesnapokat hirdet 18–35 év közötti fiatal férfiaknak, akik érdeklődnek a bencés szerzetesség iránt, és szívesen bekapcsolódnak a képzési napokba és a gyógynövénykert munkájába. Jelentkezési határidő: augusztus 5. Az alábbiakban a főapátság tájékoztatója olvasható.
Popovicsné Palojtay Mártát nemrég a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Családbizottságának életvédelmi referensévé nevezték ki. Ennek apropóján készített vele interjút Antal-Ferencz Ildikó.
Hálaadó szentmisével zárta a tanévet június 23-án az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye közoktatási intézményeinek közössége a budapest-újpest-kertvárosi Szent István-templomban. Az ünnepséget a Szent János Apostol Katolikus Általános Iskola és Óvoda szervezte Käfer György igazgató vezetésével.
Az Országos Helyreállítási Terv keretében elnyert 13 millió lejből a 2022-ben megkezdett munkálatok során kívül-belül megújult az egykori apátsági épület és a plébániatemplom Szentjobbon, valamint feltárták a késő reneszánsz várfalak egy részét is. A Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye kezdeményezésére megújult komplexum a Szent László-örökségút része lesz.
Mentőszolgálatot hozott létre a Katolikus Karitász, amely az Országos Mentőszolgálattal együttműködve vesz részt a sürgősségi betegellátásban. Június 23-án a budapesti központjukban tartott sajtótájékoztatón mutatták be elindításának hátterét, leendő tevékenységét, valamint a mentőorvosi gépkocsit és eszközrendszerét.
Június 16-án Varga László kaposvári megyéspüspök mutatta be a tabi Szent Gellért Általános Iskola és Óvoda tanév végi hálaadó szentmiséjét az Utolsó Vacsora templomban. A főpásztor homíliájában az ellenségszeretetről és a harag legyőzéséről beszélt.
Június 22-én, hétfőn vette kezdetét a kétnapos lelkigyakorlat, amelynek során a marosvásárhelyi belvárosi plébánia közössége a Keresztelő Szent János tiszteletére fölszentelt templom búcsúünnepére készül. A lelki felkészülést az este 6 órától kezdődő szentmisék keretében Kálmán Peregrin OFM, a pesti ferences templom igazgatója tartotta.
Minden, amit a pálosokról tudnunk érdemes! Hogyan alakult meg a rend? Milyen okból fehér a habitusuk? Miért pálosoknak hívják őket? MIért hagyták el Magyarországot, mikor tértek vissza? Jelenleg hány szerzetesük van? Hány országban van jelen a rend a világon? Hogyan kötődnek Częstochowa-hoz? A cikkből kiderül! A Pálos Rend története a leglényegesebb szempontokból A rend létrejötte A Magyar Pálos Rend az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, alapítójának Esztergomi Boldog Özsébet tartják, aki nagyjából 1200-1270 között élt.1250 körül hat társával együtt a pilisszántói erdőségbe vonult vissza, hogy a remeték egyszerű, de nehéz életét éljék. Rendi hagyomány szerint, a már remeteségben élő Özsébnek volt egy látomása, melyben egy éjjel sok apró lángot pillantott meg, mely lángok egymás felé tartottak, s végül egy nagy lángcsóvává váltak. Ez arra sarkallta, hogy közösségbe gyűjtse a szétszórtan élő remetéket. Így kolostort alapított Kesztölc-Klastrompusztán, melyet a Szent Kereszt tiszteletére szenteltek fel. Egyidejűleg megkezdődött a pécsi és az egri egyházmegyében élő remeték egy rendbe való összegyűjtése is. Miért pálosnak nevezik őket? Szent Jeromos életrajza szerint az egyiptomi Remete Szent Pál (228-341) volt az első igazi remete. A pálosok Remete Szent Pálban égi patrónusukat tisztelik, innen ered a rend hivatalos elnevezése: Első remete Szent Pál Rendje – Ordo Sancti Pauli […]
The post Az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend – minden, amit a pálosokról tudni érdemes appeared first on 777.
Az előfutár, az Úr útjának előkészítője, Keresztelő Szent János életét idézzük fel születése főünnepén, június 24-én.
Oldalak