Katolikus egyházi hírek
Mai evangélium – 2026. június 26.
Egy véletlenből a zarándoklat legszebb élménye – így éreztem magam a lengyelek szent helyén
Hétfő hajnaltól péntek hajnalig izgalmas kalandban van részem, ugyanis a Misszió Tours Utazási Iroda meghívásából a 777 részéről engem ért a megtiszteltetés, hogy a 10. Fekete Madonna zarándokvonattal Częstochowa-ba utazhattam, hogy tudósítsak Nektek. Útinapló a harmadik napról. Erről a pár napról egy kis útinapló sorozattal jelentkezem, mindig másnap. Így most a szerdai napról szeretnék nektek mesélni egy kicsit. Iszonyú kapkodások közepette készülődtem hajnalban, hogy ismét megnézzem a Fekete Madonna kegykép feltárását. Egyrészt, hogy le tudjam nektek videózni ezt a szertartást, másrészt kis túlzással bűnnek éreztem volna az igazak álmát aludni és nem kihasználni az időt Jasna Górában. Itt a hajnal aktív része a napnak. Mindenki félálomban siet a Kegytemplom felé, Jézusra szegezett álmos szemekkel. Ma már kevésbé éreztem egy kész útvesztőnek a Fényes-hegyet, sőt őszintén beleszerettem a kolostorvárosba: akárhová nézek, apácák és szerzetesek sétálnak el mellettem különböző rendekből, szebbnél szebb habitusokban és mindent áthat, hogy ezen a helyen tényleg a Lényegre figyelnek az emberek. A képfeltárás után szentségimádásra mentünk egy kápolnába, ami annyira csurig volt, hogy nem is fértem be. Ezután megkoszorúztuk egy mártír atya, Popieluszko szobrát, majd énekelve meneteltünk vissza a Szűz Mária sugárúton. Délben a Kegykáponában misét celebrált a zarándokok számára Kovács Gergely gyulafehérvári érsek, azonban én ennek […]
The post Egy véletlenből a zarándoklat legszebb élménye – így éreztem magam a lengyelek szent helyén appeared first on 777.
Együtt látogatott el a Gázai övezetbe Pizzaballa jeruzsálemi latin és III. Teofilosz görög pátriárka
Egri főegyházmegyei papi találkozót tartottak Bélapátfalván
A Máltai Szeretetszolgálat felhívása: a hőségben figyeljünk az utcán élő emberekre és magunkra is!
Legyél te is a Katolikus Egyház digitális misszionáriusa! – Pályázat fiataloknak
Patsch Ferenc SJ: XIV. Leó pápa első enciklikájának mérlege (3. rész)
Még lehet jelentkezni néphagyomány-oktatói képzésre az Apor Vilmos Főiskolán
Ötszáz zarándok érkezett Budapestről a częstochowai kegyhelyre a Fekete Madonna-zarándokvonattal
A Katolikus Szeretetszolgálat Jézus Szíve-búcsúi zarándoklata Mátraverebély-Szentkúton
A cél, hogy a fiatalok Krisztus módjára tudjanak szeretni – Főegyházmegyei Te Deum Veszprémben
Boldog Bódi Mária Magdolna tisztelete Pécelen
Bibliai hegymászás is várta a Miskolci Egyházmegye hittanosait a sajópálfalai hálaadáson
Hogyan vizsgáztunk Jézus iskolájában? – Az egyházmegye pedagógusainak Te Deumát tartották Vácon
Aki téged meghívott, sosem engedi el a kezedet – Diakónusszentelést ünnepeltek Székesfehérváron
A bizalom útját válasszuk! – Végzősök ünnepe a kolozsvári egyetem 30 éves teológiai karán
Krisztus kapcsolt egybe bennünket – Főegyházmegyei tanévzárót tartottak Hajdúdorogon
Partiumi biciklis zarándoklat Szent Lászlótól Szent Istvánhoz
Élő kövek – A Váci Egyházmegye millenniumára készültek a márianosztrai börtönben is
Jézusék názáreti asztalára festették a híres kegyképet? – A Fekete Madonna nyomában
Tényleg Szent Lukács festette a Fekete Madonnát? A Kegyképet a Szent Család étkezőasztalának lapjára pingálták? Miért éppen Częstochowában őrzik, és köthetőek-e a festményhez csodák? Voltak jelenések Jasna Górában? Derítsük ki! A Fekete Madonna kegykép Európa egyik legismertebb Szűz Mária ábrázolása, a lengyel katolicizmus és függetlenség szimbóluma. A Jasna Góra-i pálos kolostorban őrzik Lengyelországban, Częstochowában. A Fényes Hegy legnagyobb kincse a Szűzanya képe. A Fekete Madonnának köszönhetően a Jasna Góra a 15. században Lengyelország egyik legnagyobb Mária-kegyhelyévé vált. A legenda szerint a kegykép megfestését Szent Lukács evangélistának tulajdoníthatjuk. Különösen érdekes, hogy Jasna Góra területén soha nem voltak Mária-jelenések, ellentétben más kegyhelyekkel. A Szűzanya képének legrégebbi leírása Jan Długosztól származik a „Liber Beneficiorum” -ban: „Mária, a legdicsőségesebb és legnemesebb Szűz és Asszony, a világ királynője és a mi királynőnk képe (…) furcsa és ritka festési módban készült (…) arcán nagyon bájos kifejezéssel, amely különös jámborsággal hatolja át a nézőket – mintha egy élő embert néznél.” A festmény a Hodegetria nevű ábrázolási típusba tartozik, ami azt jelenti: „Aki utat mutat.” Máriát Isten Anyjaként, ugyanakkor minden ember anyjaként mutatja be a festmény. A kép eredetéről és történetéről 1382-ig nem állt rendelkezésre biztos és hiteles történelmi információ, csak hagyományok és különféle legendák. A hagyomány szerint […]
The post Jézusék názáreti asztalára festették a híres kegyképet? – A Fekete Madonna nyomában appeared first on 777.
