Katolikus egyházi hírek
A lengyelek Csíksomlyója – 500 magyar zarándok tart Częstochowa-ba
Ezen a héten Lengyelországból tudósítunk nektek! A 10. jubileumi Fekete Madonna zarándokvonattal utazunk Częstochowa-ba, közel 500 zarándokkal zakatolunk Szilézia felé, hogy a Fekete Madonna közbenjárását kérjük. 10. alkalommal indult útnak a Fekete Madonna zarándokvonat Częstochowa-ba, a Missio Tours meghívására a 777 is a zarándokokkal tarthat, hogy bemutassuk Nektek a kegyhelyet. De hogy miről is híres ez a város? Częstochowa Lengyelország tizenharmadik legnagyobb városa, Dél-Lengyelországban, a szilézia vajdaságban található, történelmileg a Kis-Lengyelország része. A város a Jasna Góra-i pálos kolostorról híres, minden évben milliók zarándokolnak el a Fekete Madonnához a világ minden tájáról, hiszen ez a lengyel katolikus egyház központja és a függetlenség szimbóluma. A 13. században már biztosan létezett, majd 1377 előtt kapott városi rangot Częstochowa, ahol a pálos kolostor alapításáról I. Nagy Lajos magyar és lengyel király a halálos ágyán rendelkezett 1382-ben. A tényleges alapítás Opolei László herceghez kötődik, aki a pálosoknak adományozta a település fölé magasodó hegyet, a Jasna Górá-t, amit latinus Clarus Mons-nak, Fényes Hegynek neveztek, de a budaszentlőrinci pálos kolostorról – mint anyaintézményről – való elnevezése is elterjett: Claro Monte Budensi. A kolostor első szerzetesei Márianosztráról érkeztek. Az alapítás után kisvártatva a helyi pálosok birtokába került egy szentkép, amely Európa egyik leghíresebb Szűz Mária ábrázolása, a […]
The post A lengyelek Csíksomlyója – 500 magyar zarándok tart Częstochowa-ba appeared first on 777.
Országos roma zarándoklatot rendeznek Mátraverebély-Szentkúton
Gyulafehérváron találkoztak a gyakorlati éves kispapokat kísérő plébánosok
Az Atya a misében átölel minket! – egy fiatal lány bátorítása a misére járásról
A hétköznapokban is Istennel járni, fogni a kezét és együtt lenni jóban és nehézségekben egyaránt… Hogy miért szeretek misére járni hétköznap is és miért érzem azt, hogy Isten ezáltal is megerősíti a hitem? Erről szól ez a cikk! Az első, amit megemlítenék, hogy egyáltalán nem teljesítményként szeretném kiemelni a napi misére járást! Én sem jutok el minden egyes nap, de nem az a lényeg, hogy mindig az első sorban üljünk a templomban, hanem, hogy tiszta szívvel és hűséggel éljük az életünket és törekedjünk arra, hogy minden nap Istennek szenteljünk az időnkből. Több napja, talán már hete is felhozta bennem Isten, hogy erről írhatnék, de kicsit vonakodtam. Ám ahogy teltek-múltak a napok akár egy-egy szenttől származó idézet, imaélmény vagy videó arrafelé terelt, hogy a Jó Istennek fontos ez a téma. És talán a misén belül is leginkább az Eucharisztia! Mert a Húsvétot nem csak egyszer egy évben lehet, kell megünnepelni, hanem mindennap ott a lehetőség egy szentmisében, hogy az utolsó vacsora eseményei és a keresztáldozat átélése megtörténjen a lelkünkben. Nagyjából érettségi időszaka alatt kezdtem el rendszeresen misére járni vasárnapon kívül is, mert onnantól volt délelőtt vagy reggel úgy szabadidőm, hogy nem kellett iskolába mennem. A közelünkben lévő templomba kezdtem járni apukámmal […]
The post Az Atya a misében átölel minket! – egy fiatal lány bátorítása a misére járásról appeared first on 777.
Fisher Szent János püspök, vértanú és Morus Szent Tamás vértanú
Útravaló – 2026. június 22.
Mai evangélium – 2026. június 22.
Apa és anya… ezerrel! – Pályázat eredményhirdetés
Assisi Szent Ferenc – Ahogy Gilbert Keith Chesterton látta
Az evangélium éltető erő – Pap- és diakónusszentelést ünnepeltek Egerben
Vajon észrevesszük-e azt, ami a látható mögött van? – Emlékkiállítás Polgári Máté OFM fotóiból
Elhunyt Keresztes László tiszteletbeli apát
„Hívhassuk az utat megérkezésnek” – Halmai Tamás versei
Egy este a jezsuiták budai otthonában
„A keresztény válasz nem a visszaütés” – válasz a ferences iskolával kapcsolatos írásra
Az esztergomi ferences iskolában történtek kapcsán tovább folytatódik a párbeszéd a 777-en: Kovács Károly válaszcikkében a tegnap megjelent, Kiss Antal által írt véleményre reagál. Írásában a történtek értelmezése mellett arra keresi a választ, hogyan lehet egy közösséget érintő nehéz helyzetről úgy beszélni, hogy abban egyszerre legyen jelen az igazság keresése, a felelősség és a keresztény szelídség. „Fiam, jegyezd meg, a verekedés mindig úgy kezdődik, hogy a másik visszaüt!” – bölcselkedett egykoron bölcs nagyanyám, egyben magyarázva a bibliai „dobd vissza kenyérrel” gondolatmenetét. Ez a mondat sejlett fel bennem, amikor egy országos jelentőséggel szerencsére aligha bíró, különösebb drámai feszültséget már nem tartalmazó egyházi intézményi belső esemény kapcsán Kiss Antal kardot ragadott. Nézzük a tényeket. Méghozzá segítő megértéssel. Magam is egyházi iskolában pallérozott diákként egy életre hálás vagyok az ott kapott életszemléletért, tudásért, derűért és barátokért. Ez teszi ugyanis számomra lehetővé, hogy a világot szemlélve, a dolgokon töprengve, a bennük rejlő értékeket keresve véleményt formáljak. Kiss úr egy toposszal kezd: a liberalizmus fertő. A toposz, mint irodalmi eszköz lényege, hogy vissza-vissza tér, az olvasó számára könnyen felismerhető és már nem kíván magyarázatot, a hatását képes így kis fejteni. „ (…) a liberalizmus azért félelmetesebb, mert ennek a diktatúrának az a sajátja, hogy az […]
The post „A keresztény válasz nem a visszaütés” – válasz a ferences iskolával kapcsolatos írásra appeared first on 777.
