Back to top

Katolikus egyházi hírek

„Mintha a középkori Lengyelországban lettem volna” – így áradozott Pannonhalmáról a 777-nek Grzegorz Ryś krakkói érseke

777 blog - 3 óra 38 perc

Bíborosi gyorsinterjú a 777-en! Sikerült egy rövid interjú erejéig beszélgetnie Grzegorz Ryś bíborossal, Krakkó érsekével a  czestohowai zarándoklaton jelen lévő Gál Petra Júlia tudósítónaknak. A bíboros a 777-nek felelevenítette, hogy két alkalommal már járt Magyarországon, egy évvel ezelőtt Pannonhalmát is megismerte, amely nagy hatással volt rá: „Nagyon régen volt, amikor első alkalommal jártam Magyarországon, de egy évvel ezelőtt Pannonhalmán egy kicsivel több időt tölthettem el, ahol egy konferencia volt. Úgy éreztem magam Pannonhalmán, mintha a középkori Lengyelországban lennék. Gyakorlatilag a kereszténység onnan indult el, a legrégebbi bencés kolostor Magyarországon. Tyniecben, Krakkó közelében van egy nagyon hasonló kolostor, igaz az valamivel fiatalabb. Nagyon jó megtapasztalása volt a közösségnek a szeretete.” A bíboros udvariasan visszautasította a lehetőséget, hogy kollégánk megtanítson neki egy magyar mondatot, amely a következő lett volna: „Békesség nektek!”. De ki tudja, lehet hogy jövőre még ezt is hallhatjuk Tőle! Ezúton is köszönjük a segítséget Bátor Botond pálos szerzetes atyának, aki nagyszerű lengyel nyelvtudással örvendeztette meg a bíborost, a riportert – és a 777 közönségét is. Gál Petra Júlia ezeket a napokat Czestochowában tölti, a zarándoklatra a Misszió Tours Utazási Iroda szervezésében induló Fekete Madonna zarándokvonattal érkezett. A 777 közösségi oldalain folyamatosan nyomon követhetitek tudósításait, interjúit, de ami ennél is fontosabb, […]

The post „Mintha a középkori Lengyelországban lettem volna” – így áradozott Pannonhalmáról a 777-nek Grzegorz Ryś krakkói érseke appeared first on 777.

Magyar bencés trilógia – Előadás-sorozat a szentszéki magyar nagykövetségen

Magyar Kurír - 5 óra 14 perc
Magyarország szentszéki nagykövetsége Trilogia Benedettina Ungherese – Magyar bencés trilógia címmel előadás-sorozatot indított a bencés hagyomány szellemi és kulturális gazdagságának bemutatására. Elsőként Bingeni Szent Hildegárd békéről szóló tanítása, a második találkozón a Pannonhalmi Főapátság megújulásának építészeti és spirituális tanulságai állt a középpontban.

„Köszönet és hála” – példátlan összefogással állnak ki a szülők az esztergomi ferences gimnázium mellett

777 blog - 5 óra 42 perc

Összefogtak a Szent Antal Esztergomi Ferences Gimnázium tanulóinak szülei és közös közleményben fejezték ki köszönetüket az intézmény oktatói, nevelői szerzetesei felé. Mint ismert, a múlt héten nagy médianyilvánosságot kapott egy korábbi bántalmazásos eset az intézményben, amely kapcsán a szerzetesrend vezetősége teljeskörű vizsgálatot rendelt el. Ezt követően azonban olyan általánosító és megbélyegző – az igazság minden formáját nélkülöző – állítások lepték el a nyilvánnoságot, amely a szülői munkaközösséget ennek a közlemény megírására ösztönözték. Érdekesség, hogy a szülők több mint kilencven (!) százaléka támogatta aláírásával az írást – amelyet változtatás nélkül teszünk közzé. Köszönet és hála a Szent Antal Esztergomi Ferences Gimnázium és Kollégium oktatói, nevelői és szerzetesi közösségének Köszönet, hogy minden időben, mindennap, az év tanítási idejében, hétvégéken és ünnepeken, sokszor a nyári szünetben, ébredéstől az elalvásig (és utána) a gyerekeink mellett vannak. Köszönet, hogy minden nehézségben, örömben, döntéseknél és érzelmi viharoknál, családi tragédiáknál a gyerekeink mellett vannak. Köszönet, hogy megtartó, megbízható közösségben lehetnek, melynek minden tagjára odafigyelnek, hogy jó helyen és biztonságban tudhatjuk őket! Köszönet, hogy épp úgy, mint a gyerekeink, számíthatunk a nevelői tapasztalatra, a türelemre, bölcsességre és kiállásra. Hogy nem engedik el a kezüket, hogy előbb kérdeznek, ha kell hívnak és egyeztetnek, és utána mondanak véleményt, jóindulattal és szeretettel. […]

The post „Köszönet és hála” – példátlan összefogással állnak ki a szülők az esztergomi ferences gimnázium mellett appeared first on 777.

Szent Ferenc ereklyéjével gazdagodott a székelyudvarhelyi ferences templom

Magyar Kurír - 6 óra 5 perc
Június 13-án, Páduai Szent Antal emléknapján a Tamás József nyugalmazott gyulafehérvári segédpüspök által vezetett ünnepi liturgia végén helyezték el Assisi Szent Ferenc ereklyéjét Székelyudvarhelyen, a barátok temploma Szent Ferenc-oltárában.

A középkor nem sötét – „Tündöklő évszázadok” címmel nyílt tárlat a korabeli Győri Egyházmegyéről

Magyar Kurír - 6 óra 47 perc
Tündöklő évszázadok. Vallás, kultúra és művészet a középkori Győri Egyházmegyében címmel nyílt tárlat a Győri Egyházmegyei Gyűjteményi Központ időszaki kiállítóterében (Győr, Gutenberg tér 2.) június 18-án, csütörtökön.

A Vatikáni Rádió is részt vesz az európai közszolgálati médiumok prágai találkozóján

Magyar Kurír - 7 óra 33 perc
Június 24–26. között tartják az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU, European Broadcasting Union) 96. közgyűlését a cseh fővárosban. Az 1950-ben alapított EBU 56 ország 113 közszolgálati rádióját és televízióját tömöríti. Az eseményen részt vesz a Vatikáni Rádió is, amely az EBU alapító tagja, és Alessandro Gisotti, a vatikáni média igazgatóhelyettese képviseli.

Együttműködési megállapodást írt alá a GFE a krakkói jezsuita egyetemmel

Magyar Kurír - 8 óra 18 perc
A szegedi Gál Ferenc Egyetem (GFE) június 12-én tartotta meg a 2025/26-os tanév ünnepélyes záró- és diplomaátadó ünnepségét. Az esemény keretében írták alá a GFE és a jezsuita fenntartású krakkói Ignatianum Egyetem közötti kétoldalú együttműködési megállapodást, amely a közös kutatások, tudományos konferenciák és oktatási kapcsolatok számára nyit új lehetőségeket.

A szeretet nem mehet szabadságra – Varga László püspök tartotta a Te Deumot a zalaszabari diákoknak

Magyar Kurír - 9 óra 5 perc
Június 16-án Varga László kaposvári megyéspüspök mutatta be a Szent Gellért Római Katolikus Iskola és Óvoda zalaszabari Sík Sándor Tagintézményének tanév végi hálaadó szentmiséjét. A Szűz Mária Neve templomban celebrált Te Deumon a püspök prédikációjában arról beszélt a gyermekeknek, hogy melyek azok a cselekedetek, amelyekről még a nyári szünidő alatt sem szabad megfeledkezni.

XIV. Leó pápa a nyaraló diákokhoz: Isten nem a mobilt, hanem a szívünket, az életünket akarja látni!

Magyar Kurír - 9 óra 53 perc
Június 22-én, hétfőn délelőtt a Szentatya találkozott a „Gyermeknyár a Vatikánban” elnevezésű táborban részt vevő gyermekekkel, fiatalokkal és csoportvezetőkkel a VI. Pál teremben. A gyerekek a mobiltelefon helyes használatáról és az utazásairól kérdezték a pápát. Az alábbiakban XIV. Leó pápának a gyerekekkel folytatott teljes beszélgetését közreadjuk.

Kocsis Fülöp megáldotta a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok új pihenőházát a Tisza-tónál

Magyar Kurír - 10 óra 38 perc
Átadták a Hajdúdorogi Főegyházmegye szabadidős házát a Tisza-tó melletti Poroszlón. Az ingatlant kifejezetten a gyermekvédelmi gondoskodásban nevelkedő fiatalok számára alakították ki, helyet és lehetőséget biztosítva a pihenésre és feltöltődésre. Az épületet Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita áldotta meg június 17-én.

Monostori László villamosmérnök székfoglaló előadást tartott a Szent István Tudományos Akadémián

Magyar Kurír - 11 óra 25 perc
Székfoglaló ülésre került sor a Szent István Tudományos Akadémián, Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében június 1-jén. Ekkor tartotta meg székfoglaló előadását Monostori László Széchenyi-díjas villamosmérnök, az MTA rendes tagja.

„A Jóisten embereken keresztül működik” – Kovács Gergely gyulafehérvári érsek a 777-nek

777 blog - 11 óra 44 perc

Közel 500 magyar zarándok lelkivezetőjeként utazott Częstochowa-ba a gyulafehérvári érsek. Várakozásairól, korábbi zarándoklatairól, a Szűzanya közbenjárásáról és a lelkivezetői szerep fontos előkészültségeiről beszélgettünk. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek atyát még tegnap, hétfőn a 10. Fekete Madonna zarándokvonaton nyílt alkalmunk kérdezni, hiszen a jubileimi zarándoklat lelkivezetőjeként a hívekkel utazott Lengyelországba. Milyen reményekkel és várakozással vágott neki ennek a zarándoklatnak érsek atya? Igazából nagy örömmel és kíváncsisággal jöttem, nem merem azt mondani, hogy reménnyel vagy várakozással. Hagyjuk, hogy a Jóisten lepjen meg! Nyitott szívvel jöttem, teljes nyitottsággal, ez a legfontosabb. Volt már korábban Częstochowa-ban? Nem voltam, ezért számomra ez újdonság. Még Lengyelországban sem jártam és amikor megkértek, hogy legyek a zarándokvonat lelkivezetője, örömmel vállaltam. Bár eléggé zsúfolt időszak június vége, de örvendek, hogy sikerült eljönnöm és itt lennem. Készült lelkileg erre az utazásra? Készültem eljutni Częstochowa-ba, ahogy készültem eljutni Lourdes-ba és Fatimába, ahol nem jártam – Lourdes-ba már az idén májussal sikerült. Úgyhogy ez az év két Mária-zarándoklatnak is az éve ilyen szempontból. Meg vagyok győződve, hogy igazán értékes és tartalmas lesz. Hogy látja, mit tanulhatunk a lengyel katolikusoktól? Ez jó kérdés, fel sem tettem magamnak, hiszen elsősorban a Szűzanyától szeretnék tanulni, aki mindig az ő Fiára mutat, Hozzá vezet. Ez is nagyon […]

The post „A Jóisten embereken keresztül működik” – Kovács Gergely gyulafehérvári érsek a 777-nek appeared first on 777.

Útravaló – 2026. június 23.

Magyar Kurír - 15 óra 25 perc
Napról napra közreadjuk a napi olvasmányokhoz, illetve az adott nap szentjéhez kapcsolódó gondolatokat az Adoremus liturgikus kiadványból. Júniusban Kálmán Peregrin OFM, a pesti ferences templom igazgatója ad útravalót.

Mai evangélium – 2026. június 23.

Magyar Kurír - 20 óra 24 perc
Hogy örömhírrel induljon minden nap... – Mt 7,6.12–14

Teljes szívvel a küldetésben – Bemutatjuk a Szombathelyi Egyházmegye újmisés papjait

Magyar Kurír - 2026, June 22 - 8:55du
Székely János szombathelyi megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke június 13-án a szombathelyi Sarlós Boldogasszony-székesegyházban áldozópappá szentelte Csupor Márton és Fábián András Barna diakónusokat. Az alábbiakban bemutatjuk a szentelteket.

Béke e hajlékkal! – 135 éve szentelték fel a pécsi székesegyházat

Magyar Kurír - 2026, June 22 - 8:06du
135 éve, 1891. június 22-én szentelték fel a neoromán stílusban újjáépített pécsi Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházat. Az évforduló kapcsán korabeli képekkel illusztrált összefoglaló olvasható az egyházmegye honlapján a 10 évig tartó újjáépítési munkálatokról, valamint a Ferenc József osztrák császár és magyar király látogatásával egybekötött ünnepélyes felszentelésről.

A francia püspökök imakilencedet hirdettek az élet védelméért

Magyar Kurír - 2026, June 22 - 7:22du
A Francia Püspöki Konferencia arra kérte a híveket, hogy június 21–29-ig imádkozzanak a Nemzetgyűlésben június 30-án esedékes, az élet végével kapcsolatos törvényjavaslatról szóló szavazás előtt. „A Szentlélek világosítsa meg az emberek lelkiismeretét, és újítson meg bennünket a reményben, hogy minden emberi élet méltóságát elismerjék, megvédjék és tiszteljék” – hangsúlyozzák a francia püspökök.

„Vedd észre a pluszt!” – tanúságtétel a rohanó mindennapokban

777 blog - 2026, June 22 - 7:01du

Biztos ti is ide-oda szaladtok, dolgoztok, tanultok, gyereket neveltek, háztartást vezettek, a hobbitokkal törődtök, és olykor apró dolgok is nagyon könnyen felbosszantanak. De a Mennyei Atya tudja, hogy a hálatelt szív Neki és nekünk is ajándék. Hétköznapi tanúságtétel – vendégírás. Rohanó életünkben sokszor csak kapkodva, szaladva, futva igyekszünk mindenhová eljutni, sietve teljesíteni a kitűzött feladatokat, anélkül, hogy egy percre is megállva felismernénk a történések mögött húzódó nekünk címzett üzeneteket. Így siettem én is azon a nyári, meleg napon, amikor a munkahelyemről a munkaidő lejártával a fáradt délutáni órákban tovább rohantam a vonatomhoz, hogy eljussak egy esti, művészeti képzésre. Már a tovább indulásnál is késésben voltam. Lógó táskákkal, melyben ecsetek, festékek széndarabok, papírgöngyölegek csörömpöltek – szaladtam, éppen hogy beért a vonatom a Nyugati pályaudvarra, már onnan is rohantam megállás nélkül a 4-6-os villamoshoz. Végre felszállhattam a szerelvényre, hogy haladjak, amikor a hangosbemondó tájékoztatta az utasokat, hogy „a villamosok a Nyugati pályaudvar és a Blaha Lujza tér között nem közlekednek.” Le kellett szállni! Felháborodottan, idegesen, már-már robbanásig feszülve a mérgemben: hogy képzelik mindezt? Késésben vagyok  és akkor csak úgy sétáljak öt megállónyit! Magamban tajtékozva, bár dühömet lenyelve, megint csak kapkodva leszálltam gyorsan, indultam menetelve a többi emberrel a tömegben. Ahogy így mérgelődve […]

The post „Vedd észre a pluszt!” – tanúságtétel a rohanó mindennapokban appeared first on 777.

A papi élet nem önmegvalósítás, hanem önátadás – Gyémántmisét ünnepelt Kladiva Imre Egerben

Magyar Kurír - 2026, June 22 - 6:46du
Kladiva Imre pappá szentelésének 60. évfordulója alkalmából gyűltek össze június 21-én, vasárnap a hívek és az Egri Főegyházmegye papjai az eger‑lajosvárosi Szent Lajos király‑templomban.

XIV. Leó pápa: Meg kell őrizni a keleti keresztényeket a háború és a bizonytalanság közepette

Magyar Kurír - 2026, June 22 - 6:08du
A keleti egyházak segélyszervezeteinek szövetsége (Riunione Opere Aiuto Chiese Orientali; ROACO) plenáris ülésének résztvevőit fogadta XIV. Leó pápa június 18-án a Vatikánban. A háború szülte bizonytalanság felemészti a társadalmak jövőjét. A pápa elismerően szólt a papi és szerzetesi képzésben nyújtott segítségről, ami hozzájárulhat a keleti keresztények elvándorlásának visszaszorításához.

Oldalak

Subscribe to Budapest-Felsővízivárosi Szent Anna plébánia hírolvasó - Katolikus egyházi hírek