A Szent Anna templom Ifjúsági Énekkara (1990–2002)

kép

Budapesti, drezdai és trebechovicei kórusok közösen adják elő Schubert G-dúr miséjét a Szent Ferenc sebei templomban 2002. június 8-án

Rövid történetünk

az 1980-as évek végén kezdődött a taizéi énekekkel. Lelkesedésünk, és a megnövekedett létszám hamarosan lehetővé tette, hogy havi egy alkalommal a vasárnap esti szentmisén rendszeresen taizéi dalokat énekljünk, amelyeket 1990-től már saját zenekarunk is színesített. E zenei együttes 1990-ben és 1993-ban készített (az országban akkor elsőként), taizéi-énekes hangkazettákat. (Laudate Dominum, Gloria).

Ezzel párhuzamosan a Szent Anna templom motettákat és klasszikus miséket éneklő Laudate Pueri énekegyüttese 1989-ben kezdte el a szorgalmas műhelymunkát. A kiadós zenei és szervező-munka meghozta eredményét, mivel még abban az évben, sikerrel „ostromolhattuk” meg Pozsony és Bécs városát. Szép emlékeink közé tartoznak a stájerországi útjaink (Neudau, Pöllau), és a munkánkat megörökítő (Cantate Domino) motettás-album (kazetta) készítése is. A kezdetben kilenc tagú együttes, képzett énekeseinek köszönhetően, komoly műveket tudott jó színvonalúan, gyorsan megtanulni.

A kínálkozó énekes-létszám bővülés, és a saját zenekarra való támaszkodás lehetősége ismét új távlatokat nyitottak. Így vágtunk neki, a több budapesti és külföldi előadást megért Mozart D-dúr misének, és a Szent Ferenc Sebei templomban, 1994 halottainak emlékére rendezett Mozart: Requiem előadásnak. Munkánkat ösztönözte, a még a rendszerváltozás előtt született, és azóta is tartó nemzetközi kóruskapcsolat. Az évenként megrendezésre kerülő Budapest - Trebechovice (cseh) - Drezda városok közti kórustalálkozók, a közös zenélés élményén túl, (még) igaz baráti kapcsolatokat is adtak számunkra. Valóban, közös mottónk: „A zene hidat épít a népek között”. Négy alkalommal vehettünk részt közös, 10 napos németországi koncert-turnén („Chorfahrt”), mely rendszerint néhánynapos csehországi (Litomerice) „edzőtáborral” kezdődött, majd irány: Baden-Württenberg (1992), Bajorország (1994), Észak-Németország (1996), és Szászország (1998).

A Szent Anna zenei együttese évente számos egyházzenei hangversenyen vesz részt. A nagyobb előadó-apparátust igénylő művek előadásban több alkalommal közösen muzsikáltunk a pesti Jézus Szíve, a wekerle-telepi Szt József, és a budai ciszterci templomok kórusával. A budai Szent József Kórussal az együttműködésünk 2001 óta folyamatos, létszámunk és "korosztályunk" így kibővült. Közös, emlékezetes koncertünk volt a 2001-es Mozart Requiem előadása Csehországban, – melyből CD is készült.

A Szent József Énekkart Bánkuti Gábor 1992-ben alapította. A folyamatos egyházzenei szolgálat mellett (Szt József Templom, 1995-től Szt. Margit templom, 1998-tól budai kapucinus templom), a kórus rendszeresen hangversenyezett Budapesten és külföldön is: Ausztria, Németország, Olaszország). A kórus segíteni és adni vágyását jól tükrözi, a sok időt és fáradságot követelő jótékonysági koncertek (szervezések és közreműködések) hosszú sora: a tiszai árvízkárosultakért a pesti Bazilikában, a bencés iskoláért a budai Szt. Ferenc Sebei templomban, és az évenkénti Pergolesi Stabat Mater előadás a budai Mátyás-templomban. Az évek hosszú során át a kórus olyan jelentős műveket tarthatott folyamatosan repertoárján, mint Händel Messiása, Puccini Messa di Gloria-ja, és Kodály Missa Brevis-e. Az együttest lendületes munkáját három hanglemez (CD) is őrzi. Bánkuti Gábor korai halála után az énekkart Fábián Magdolna vezeti tovább a nemes tradíciók megtartásával.

Repertoár

1990 taizéi énekek

1991 Mozart: Missa brevis in D

1992 Mendelssohn: 46. Zsoltár, Jauchzet dem Herrn, Richte mich Gott

1993 Vivaldi: Gloria; Dvorak: Te Deum

1994 Brixi: Magnificat

1995 Charpentier: Te Deum; Zelenka: Missa Gratias Agimus Tibi

1996 Dvoák: D-dúr mise

1997 Schütz: Magnificat

1998 Bruckner: Requiem

1999 Vivaldi: Magnificat

2000 Beethoven: IX. szimfónia

2001 Mozart: Requiem

2002 Schubert: G-dúr mise; Pergolesi: Stabat Mater

Folyamatosan repertoáron: Liszt: Ave Maris Stella; Schubert: Salve Regina; Byrd: Ave verum corpus; Mozart: Ave verum corpus

Az énekkar és a zenekar tagsága

(akik hosszabb-rövidebb ideig segítették munkánkat – köszönjük nekik!)

SZOPRÁN
Csobó Katalin, Csobó Vera, Kovács Anikó, Bercsi Kati, Gruber Maya, Mátlé Éva, Halmay Lenke, Boda Zsuzsanna, Skoff Zsuzsanna, Tám Hajnalka, Tóth Ildi, Baranyay Piroska, Sári Diana, Imhof Krisztina, Tőkési Emese, Kiss Rita, Ladányi Éva, Facsinay Kinga, Pálvölgyi Edit, Bérczi Andrea, Schuszter Ildi, Hegedüs Zsuzsa
ALT
Oltai Ildikó, Heim Mercedes, Viz Monika, Rada Kati, Horváth Kriszti, Izvekov Ágnes, Székely Noémi, Oláh Kati, Simona Kolmanová, Barlay Zsuzsa, Csányi Judit, Velics Andrea, Villányi Csilla, Korniss Rita, Tamás Ágnes, Paulay Kati, Elekffy Erzsi