Viktorin József emléktáblájának felavatása

A Fővárosi Szlovák Önkormányzat emléktáblát emelt a felsővízivárosi Szent Anna templomban Viktorin József Károly jeles egyházi személyiség, szlovák nemzetébresztő és művelődésszervező születésének 200. évfordulója alkalmából. Az emléktábla ünnepélyes felavatására 2022. március 20-án, vasárnap, a 11 órakor kezdődő szentmisét követően kerül sor.

Viktorin József (1822–1874) az esztergomi főegyházmegye papja volt, így 1855-től budai felsővízivárosi plébánia káplánjaként, majd 1866-tól visegrádi plébánosként szolgált. Káplán korában jelent meg a szlovák nyelv nyelvtanáról írott német nyelvű könyve (Grammatik der slovakischen Sprachen, Pest, 1860). Visegrádon 1869-ben megépíttette, részben saját költségén az ország első turisztikai sétányát a Vár-hegy oldalában (2009 óta róla van elnevezve). Kezdeményezésére 1871-ben Schulek János és Henszlmann Imre megkezdte a fellegvár régészeti föltárását.

Az eseményt élőben közvetítjük plébániánk YouTube-csatornáján.

Lásd még: