"Az Emberfia azért jött, hogy megkeresse és üdvözítse, ami elveszett." - Évközi 31. vasárnap (2022. október 30.)

Október 29. szombat (zsolozsma: III. zsoltárhét)

18.45 Októberi rózsafüzér

Október 30. vasárnap ÉVKÖZI 31. VASÁRNAP (C év)

11.00 Énekkaros szentmise – W. A. Mozart: d-moll missa brevis KV. 65

Zenei szolgálat: a Szent Anna templom énekesei

Művészeti vezető: Balasi Barnabás Tovább

Hétfőtől péntekig (hétköznapi olvasmányok II.)

Október 31. hétfő

17.00 Énekes-, előesti szentmise (Mindenszentek)

17.45 Utolsó októberi rózsafüzér

November 1. kedd MINDENSZENTEK ÜNNEPE

17.00 Ünnepi szentmise és halottak napja – előesti szertartás a szentmise után, Urnasírok beszentelése az urnatemetőben

a szentmisét bemutatja és szentbeszédet mond: Jánosa Domokos plébános

November 2. szerda Halottak napja

17.30 Halotti vesperás – énekes, esti zsolozsma elhunytainkért Énekfüzet

November 4. péntek Borromeo Szent Károly püspök – Első péntek

17.30 Jézus Szíve litánia

November 5. SZENT IMRE HERCEG (zsolozsma: IV. zsoltárhét)

November 6. ÉVKÖZI 32. VASÁRNAP (C év)

18.00 Ifjúsági, „Taizé-zenés” szentmise

Zenei szolgálat: templomunk Ifjúsági Zenekara

Vezényel: Farkasházi Dávid

OLVASMÁNY Bölcs 11, 22 – 12, 2

Az Isten irgalmáról és jóságáról való elmélkedés hozzátartozik a tudatos vallásossághoz. Aki semmiből teremtette a világot, annak megvolt vele a célja. Ő életre hív, nem pusztulásra, és semmit sem gyűlöl abból, amit alkotott. Ha tehát létünk olyan mulandónak látszik is, minta reggeli harmat, Isten akkor is magához akar emelni, s ezért adja meg a bűnbánat kegyelmét.

OLVASMÁNY a Bölcsesség könyvéből

Isten irgalmas szeretettel szereti minden teremtményét.

Uram, az egész világ olyan előtted, mint a porszem a mérlegen, s mint a földre hulló hajnali harmatcsepp.

De te mindenkin megkönyörülsz, mert mindent megtehetsz, és elnéző vagy az emberek bűnei iránt, hogy bűnbánatot tartsanak.
Mert szeretsz mindent, ami van, és nem utálsz semmit abból, amit alkottál. Hiszen ha gyűlöltél volna valamit, meg sem teremtetted volna.
Hogyan is maradhatna meg bármi, ha te nem akarnád, és hogyan állhatna fenn, ha te létre nem hívtad volna?
De te mindent kímélsz, mert a tiéd minden, ó, életnek barátja. Milyen jó és kegyes mindenben a te szellemed, Uram!
Alig bünteted azokat, akik eltévednek; inted azokat, akik vétkeznek, és a szívükre beszélsz, hogy gonoszságukat elhagyva, higgyenek benned, Uram.

VÁLASZOS ZSOLTÁR 144, 1-2. 8-9. 10-11. 13cd-14 5. tónus.
Válasz: Istenem és királyom, magasztallak téged, * szent nevedet áldom örökkön-örökké. Vö. 1. vers.

Előénekes: Magasztallak téged, Istenem, Királyom, * és áldom nevedet örökkön-örökké.
Mindennap áldalak téged, * és dicsőítem nevedet örökkön-örökké.
Hívek: Istenem és királyom, magasztallak téged, * szent nevedet áldom örökkön-örökké.

E: Irgalmas az Úr és kegyelmes, * nagy irgalmú és hosszan tűrő.
Az Úr mindenkihez jóságos, * és irgalmas minden művéhez.

H: Istenem és királyom, magasztallak téged, * szent nevedet áldom örökkön-örökké.

E: Magasztaljon téged, Uram, minden műved, * szentjeid áldást mondjanak.
Országod dicsőségéről szóljanak, * és hatalmadat mindenek hirdessék.

E: Hűséges az Úr minden szavában, * és tettei szentnek hirdetik.
Az Úr a botladozót fenntartja, * és fölemeli, akit megaláztak.

SZENTLECKE 2 Tessz 1, 11 – 2, 2

Ezt a levelet az váltotta ki, hogy egyesek Tesszalonikában félremagyarázták Krisztus második eljövetelének várását. Azt hitték, hogy már küszöbön áll, ezért elhanyagolták munkájukat: Az apostol ezért mondja, hogy a hívőnek feladata van itt a földön. Hűséges kötelességteljesítéssel kell Krisztust megdicsőítenie. Csak ezért várhatunk tőle jutalmat.

SZENTLECKE Szent Pál apostolnak a tesszaloniki hívekhez írt második leveléből

Aki életében megdicsőíti Krisztust,

azt Krisztus is dicsőségre emeli.

Testvéreim! Állandóan imádkozom értetek, hogy Istenünk méltóvá tegyen benneteket a meghívásra és tökéletessé a jóra való törekvésben s a hitből fakadó tettekben. Így dicsőül meg Urunk, Jézus neve bennetek, és ti őbenne, Istenünknek és Urunknak, Jézus Krisztusnak kegyelméből.
Van még egy kérésünk, testvérek: Urunk, Jézus Krisztus eljövetelét és a vele való egyesülésünket illetően ne veszítsétek el rögtön józanságtokat, és ne ijesszen meg benneteket sem lelki kinyilatkoztatás, sem állítólag tőlünk eredő mondás vagy levél, mintha az Úr napja már küszöbön állna.

Isten úgy szerette a világot, hogy egyszülött Fiát adta érte, * hogy örökké éljen minden őbenne hívő. Jn 3, 16 – 1 D2 tónus.

EVANGÉLIUM Lk 19, 1-10

Jézus viselkedése képet ad a mindenkori kegyelem belső hatásáról. A gyarló emberben is felébred néha az érdeklődés Isten hatalma és irgalma iránt. Zakeus szeretné látni Jézust, mert bizonyára hallott róla. Jézus erre válaszol, s úgy tér be hozzá, mint barátjához. Ez a nyíltság és közvetlenség vezet Zakeus megtéréséhez. Meg kell látni, hogy a szeretetet hol lehet, és hol kell előlegezni, s ez a nagylelkűség ritkán marad válasz nélkül.

+ EVANGÉLIUM Szent Lukács könyvéből

Az Emberfia azért jött,
hogy keresse és üdvözítse, ami elveszett.

Jézus Jerikó városán haladt át. Élt ott egy Zakeus nevű gazdag ember, aki a vámosok feje volt. Szerette volna látni és megismerni Jézust, de a tömeg miatt nem láthatta, mert alacsony termetű volt. Így hát előrefutott, felmászott egy vad fügefára, hogy láthassa, mert arra kellett elhaladnia.
Amikor Jézus odaért, felnézett és megszólította: ,,Zakeus, gyere le gyorsan, mert ma a te házadban kell megszállnom.''
Erre ő sietve lejött, és örömmel fogadta Jézust. Akik ezt látták, méltatlankodva megjegyezték: »Bűnös embernél száll meg.«

Zakeus azonban odaállt az Úr elé, és így szólt: ,,Nézd, Uram, vagyonom felét a szegényeknek adom, és ha valakit valamiben megkárosítottam, négyannyit adok helyette.''
Jézus ezt felelte neki: ,,Ma üdvösség köszöntött erre a házra, hiszen ő is Ábrahám fia. Az Emberfia azért jött, hogy megkeresse és üdvözítse, ami elveszett.''