"Az én igám édes, s az én terhem könnyű." - Évközi 14. vasárnap (2023. július 9.)

Július 8. szombat (zsolozsma: II. zsoltárhét)

Július 9. ÉVKÖZI 14. VASÁRNAP (A év)

Orgonál: Balasi Barnabás, a Szent Anna templom orgonaművésze

Hétfőtől péntekig (hétköznapi olvasmányok I.)

Július 11. kedd SZENT BENEDEK APÁT, EURÓPA FŐVÉDŐSZENTJE

Július 15. szombat Szent Bonaventúra püspök és egyháztanító (zsolozsma: III. zsoltárhét)

Július 16. ÉVKÖZI 15. VASÁRNAP (A év)

OLVASMÁNY Zak 9, 9-10

A próféták mindig igyekeztek helyes útra terelni a nép messiásvárását, hiszen az emberek a földi megpróbáltatások idején szívesen gondoltak politikai szabadítóra, aki jólétet és gondtalan életet biztosít. Itt a próféta arra figyelmeztet, hogy a Messiás a szelídség hatalmával érkezik, nem katonai erővel, s elsősorban a lélek békéjét hozza. Uralma így is kiterjed az egész világra.

OLVASMÁNY Zakariás próféta könyvéből

Íme, közeleg királyod.

Ezt mondja az Úr:
Ujjongj, Sion leányai
Zengj éneket, Jeruzsálem leánya!
Íme, közeleg királyod:
igaz és győzedelmes,
alázatos,
szamáron jön,
szamár hátán, szamárnak csikaján.
Elpusztítja Efraimban a harci szekereket,
és Jeruzsálemben a lovakat.
Széttöri a harci íjakat,
és békét hirdet a népeknek,
uralkodik tengertől tengerig,
a Folyótól egészen a föld határáig.

VÁLASZOS ZSOLTÁR 144, 1-2. 8-9. 10-11. 13cd-14 5. tónus.

Válasz: Istenem és királyom, magasztallak téged: * szent nevedet áldom örökkön-örökké. Vö. 1. vers.
Vagy: Alleluja. 5. szám.

Előénekes: Magasztallak téged, Istenem, Királyom, * és áldom nevedet örökkön-örökké.
Mindennap áldalak téged, * és dicsőítem nevedet örökkön-örökké.
Hívek: Istenem és királyom, magasztallak téged: * szent nevedet áldom örökkön-örökké..
Vagy: Alleluja.

E: Irgalmas az Úr és kegyelmes, * nagy irgalmú és hosszan tűrő.
Az Úr mindenkihez jóságos, * és irgalmas minden művéhez.
H: Istenem és királyom, magasztallak téged: * szent nevedet áldom örökkön-örökké..
Vagy: Alleluja.

E: Magasztaljon téged, Uram, minden műved, * szentjeid áldást mondjanak.
Országod dicsőségéről szóljanak, * és hatalmadat mindenek hirdessék.

Vagy: Alleluja.

E: Hűséges az Úr minden szavában, * és tettei szentnek hirdetik.
Az Úr a botladozót fenntartja, * és fölemeli, akit megaláztak.

SZENTLECKE Róm 8, 9. 11-13

Az ,,Isten lelke'' az Ószövetségben Isten teremtő erejét fejezte ki. Az Újszövetségben ő a Szentlélek, aki az Atyát és a Fiút jelenvalóvá teszi bennünk. Ő működött közre a Fiú megtestesülésénél és Krisztus feltámadásánál. Megvan a hatalma, hogy bennünket is lelki emberré tegyen. Ő kapcsol össze a feltámadt Krisztussal és ő a biztosítéka feltámadásunknak. Tehát tudatosan is az ő indíttatásait kell követnünk, nem a test vágyait.

SZENTLECKE Szent Pál apostolnak a rómaiakhoz írt leveléből

Ha lélekkel elfojtjátok a test szerinti tetteket, élni fogtok.

Testvéreim! Ti nem test, hanem lélek szerint éltek, ha valóban Isten Lelke lakik bennetek. Ha pedig bennetek lakik annak Lelke, aki feltámasztotta ,Jézust a halálból, ő, aki Krisztust feltámasztotta a halottak közül, halandó testeteket is életre kelti a bennetek lakó Lelke által.
Így tehát, testvéreim, nem tartozunk a testnek azzal, hogy test szerint éljünk. Mert ha test szerint éltek, biztosan meghaltok, de ha lélekkel elfojtjátok a test szerinti tetteket, élni fogtok.

Alleluja. 8. szám.
Áldalak téged, Atyám, mennynek és földnek Istene, * mert feltártad a kicsinyeknek országod titkait. Mt 11, 25 – 8 G. tónus.

EVANGÉLIUM Mt 11, 25-30

Jézus küldetéséhez tartozott, hogy magát kinyilatkoztassa, mint az Atya Fiát. Csak így győzhetett meg bennünket, hogy valóban az Atyát tükrözi és az ő nevében beszél. Ezért van joga arra is, hogy megbocsássa a bűnt és örök életet adjon. Ezért ígérhette az embernek, hogy nála enyhületet talál az élet bajaival szemben. Követése ugyan áldozatot követel, s lehet azt igának tekinteni, de az ő igája édes, az ő terhe könnyű. Aki magára veszi, megtapasztalja, hogy Isten gyermekeinek szabadságát választotta.

+ EVANGÉLIUM Szent Máté könyvéből

Én szelíd vagyok és alázatos szívű – mondja az Úr.

Abban az időben Jézus megszólalt, és ezt mondta:
Magasztallak téged, Atyám, ég és föld Ura, mert elrejtetted mindezt a bölcsek és okosak elől, és kinyilatkoztattad a kicsinyeknek! Igen, Atyám, így tetszett ez neked! Az én Atyám mindent átadott nekem, és nem ismeri a Fiút senki más, csak az Atya, s az Atyát sem ismeri más, csak a Fiú, és akinek a Fiú ki akarja nyilatkoztatni.
Jöjjetek hozzám mindnyájan, akik fáradtak vagytok, és terhek alatt görnyedtek: én felüdítlek titeket! Vegyétek magatokra igámat, és tanuljatok tőlem, mert én szelíd vagyok és alázatos szívű -- és nyugalmat talál lelketek. Mert az én igám édes, s az én terhem könnyű.