Back to top

10 évesek vagyunk! - Ünnepelnek a Szent Anna templom énekegyüttesei

A Szent Anna templom énekegyütteseit 2011 januárjában alapította Balasi Barnabás, a templom művészeti vezetője azzal a szándékkal, hogy az egyházközség szentmiséi magas színvonalú, komolyzenei szolgálattal legyenek ellátva. A templom három énekegyüttese, mely jelenleg 16 tagot számlál, havi rendszerességgel énekel a vasárnap 11 órás szentmisén egész évben, szünet nélkül, nyáron is, és különösképpen az egyházi év jeles ünnepein. Szolgálatuk hagyományápolás is. 1750 óta létezik a Szent Anna templomban – ahogy a mgyarosodás után hívták – a „zenés istentisztelet”, mely a vasárnapi nagymise ének- és zenekaros zenei szolgálatát jelentette. A 10 év alatt több mint 120 különböző misekompozíciót szólaltattak meg együtteseink. Balasi Barnabás karnagy nagy hangsúlyt fektet a reneszánsz vokális örökség ápolására, de felhangzott pl. Wolfgang Amadeus Mozart, vagy Joseph Haydn összes „Missa brevis” kompozíciója is. Kiemelkedő hangsúlyt kap a kortárs repertoár és jellemzően mindaz, ami manapság ápolásra, hagyománytiszteletre szorul. 

Kevesen tudják, de a templom falai egész évben rendszeres zenei próbák helyszínei, a hittantermek próbatermekké alakulnak és több mint 50 zenész próbál egész évben. Három orgonaművészünk (Almásy László Attila, Balasi Barnabás és Horváth Márton Levente) és négy kisegítő orgonistánk mellett havi rendszerességgel szolgál templomunk Ifjúsági Zenekara, Farkasházi Dávid vezetésével, és az idősebbek részvételével az Elvinusz Kamarazenekar, Dumbaridisz Imre vezetésével. Ha nem is most, de a járványos időn kívül a gazdag koncertélet mellett a liturgikus zenei szolgálatok próbáival együtt is mindezek koordinációs és művészeti vezetését Balasi Barnabás látja el. Adja Isten Áldását Szolgálatukra!
 
Énekegyütteseink jubileumi szentmiséje: 2021. január 31-én (évközi 4. vasárnap), 11 órakor
Felhangzik: Josef Rheinberger (1839-1901): Messe in a moll (Op. 197), Kyrie, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei
Anton Bruckner (1824-1896): Locus iste (motetta)