Vízkereszt, Urunk megjelenése (január 6.)

Január 5. szerda

17.00 Énekes-, előesti szentmise (Vízkereszt)

Január 6. csütörtök VÍZKERESZT, URUNK MEGJELENÉSE

17.00! Ünnepi szentmise

A szentmisét bemutatja és szentbeszédet mond: Jánosa Domokos plébános

Felhangzik: J.Haydn: Kleine Orgelmesse

Zenei szolgálat: a Szent Anna templom énekesei (Alapítva: 2011-ben)

Művészeti vezető: Balasi Barnabás

OLVASMÁNY Iz 60, 1-6

Isten segítségének közeledését a próféta szívesen érzékelteti a világosság és a sötétség ellentétével. A világosságot Isten dicsôségének megjelenése árasztja. Az Ószövetségben ez a dicsôség (kabod) egyenlô Isten erejével, mindenhatóságával, világfelettiségével és irgalmával. A próféta elôször a fogságból való hazatérésben látja Isten dicsôségének kinyilvánulását, de ez már elôképe Isten jövôbeli nagy tettének, amellyel a népeket összegyűjti a Messiás országába. A napkeleti bölcsek látogatása ehhez adja a bevezetést.

OLVASMÁNY Izajás próféta könyvébôl

Az Úr dicsôsége felragyogott fölötted.

Kelj föl, és tündökölj, Jeruzsálem, mert elérkezett világosságod, és az Úr dicsôsége felragyogott fölötted. Mert még sötétség borítja a földet, és homály a nemzeteket, de fölötted ott ragyog az Úr, és dicsôsége megnyilvánul rajtad.
Népek jönnek világosságodhoz, királyok a benned támadt fényességhez. Hordozd körül tekintetedet és lásd: mind egybegyűlnek és idejönnek hozzád. Fiaid messze távolból érkeznek, s leányaidat karon fogva hozzák.

Ennek láttára földerülsz, szíved dobog az örömtôl és kitágul, mert feléd áramlik a tengerek gazdagsága, és ide özönlik a nemzetek kincse. Tevék áradata borít majd el, Mádián és Efa dromedárjai. Mind Sábából jönnek; aranyat és tömjént hoznak, és az Úr dicsôségét zengik.

VÁLASZOS ZSOLTÁR 71, 2. 7-8. 10-11. 12-13 5. tónus.
Válasz: Hódoljon elôtted, Istenem, * a föld minden nemzete! Vö. 11. vers.

Elôénekes: Istenem, ítéletedet add át a királynak, * és igazságodat a király fiának,
hogy igazságosan ítélkezzék népeden, * és méltányosan minden szegényen.
Hívek: Hódoljon elôtted, Istenem, * a föld minden nemzetei

E: Napjaiban virágzik az igazság és a teljes béke, * míg csak a hold meg nem szűnik;
uralkodik tengertôl tengerig, * a Folyótól a földkerekség határáig.

H: Hódoljon elôtted, Istenem, * a föld minden nemzete!

E: Tarzis és a szigetek királyai ajándékokat hoznak, * Arábia és Sába királyai adományokkal közelednek.
Minden király leborul elôtte, * és minden nép neki szolgál.
H: Hódoljon elôtted, Istenem, * a föld minden nemzete!

E: Megszabadítja a szegényt, mikor kiált hozzá, * a nyomorultat, akin nem segít senki.
Kíméli a kicsinyt és a gyengét, * a szegényeket megsegíti.

SZENTLECKE Ef 3, 2-3a. 5-6

A próféták jelezték ugyan, hogy Isten irgalma kiterjed a pogány népekre, de a zsidó nép a messiási ország áldásait elsôsorban magára alkalmazta. Pál apostol annak az újdonságnak a hírnöke, hogy Isten a pogányokat is felkarolta és országa örököseivé tette. Ebben benne van a tanítás a kegyelem ingyenességérôl. Isten maga kezdeményez és hív, ô segít, hogy meghalljuk szavát és kövessük.

SZENTLECKE Szent Pál apostolnak az efezusiakhoz írt levelébôl

A Szentlélek kinyilatkoztatta, hogy a pogányok is társörökösök.

Testvéreim! Bizonyára hallottatok Isten kegyelmi adományáról, amelyben a ti javatokra részesültem. Kinyilatkoztatásból megismertem Krisztus titkát, amelyrôl korábban nem tudtak az emberek, de most a Lélek a szent apostoloknak és prófétáknak kinyilatkoztatta.
Eszerint Jézus Krisztusban a pogányok is társörökösök, tagjai az egy testnek, és az evangélium által részesei az ígéreteknek.

Láttuk napkeleten csillagát, * és eljöttünk, hogy hódoljunk az Úr elôtt. Mt 2, 2 -- 2. tónus.

EVANGÉLIUM Mt 2, 1-12

Az apostoli egyház tudatában a napkeleti bölcsek szerepe hasonló a régi pátriárkákéhoz. Ahogy Ábrahám, Izsák és Jákob meghívása jelezte Izrael népének kiválasztását, úgy a napkeleti bölcsek vezetése jelzi a pogányok felkarolását. A kép azóta is érvényes. Isten megvilágosító és hívó kegyelme mindenütt működik, s elegendô is ahhoz, hogy az emberek megtalálják az Egyházat, a kinyilatkoztatás hordozóját s ott további eligazítást kapjanak. Ám lesznek olyanok is, akik másokat eligazítanak, de maguk nem indulnak el a hit útján, hanem azt várják, hogy Isten maga jöjjön hozzájuk.

+ EVANGÉLIUM Szent Máté könyvébôl

Keletrôl jöttünk -- imádni a Királyt

Amikor Heródes király idejében Jézus megszületett a judeai Betlehemben, íme, napkeletrôl bölcsek jöttek Jeruzsálembe, és tudakolták: ,,Hol van a zsidók újszülött királya? Láttuk csillagát napkeleten, és eljöttünk, hogy hódoljunk elôtte.'' Meghallotta ezt Heródes király és megrémült, s vele egész Jeruzsálem. Összehívatta a fôpapokat és a nép írástudóit, és megkérdezte tôlük, hogy hol kell születnie a Messiásnak. Azok így válaszoltak:
,,A judeai Betlehemben, mert ezt írja a próféta:

Te, Betlehem, Juda földje,
bizony nem vagy a legkisebb Juda nemzetségei között,
mert belôled jô ki a fejedelem,
aki pásztora lesz népemnek, Izraelnek.''
Erre Heródes titokban magához hívatta a bölcseket, és pontosan megtudakolta tôlük a csillag megjelenésének idejét. Aztán ezzel küldte ôket Betlehembe: ,,Menjetek, tudakozódjatok szorgalmasan a gyermek felôl, és ha megtaláljátok, jelentsétek nekem. Én is elmegyek, hogy hódoljak elôtte!'' Ôk pedig, miután meghallgatták a királyt, elindultak. És lám, a csillag, amelyet napkeleten láttak, elôttük járt, míg meg nem állapodott a ház fölött, ahol a Gyermek volt. A csillagot meglátva nagyon megörültek. Bementek a házba, és ott látták a Gyermeket anyjával, Máriával. Földre borulva hódoltak elôtte, majd kinyitották kincseszsákjaikat, és ajándékokat adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát.

Mivel álmukban utasítást kaptak, hogy ne menjenek vissza Heródeshez, más úton tértek vissza országukba.