"A lelki adományok ugyan különfélék, a Lélek azonban ugyanaz." - Évközi 2. vasárnap (2022. január 16.)

Január 15. szombat

Január 16. vasárnap ÉVKÖZI 2. VASÁRNAP

Hétfőtől péntekig

Január 17. hétfő Szent Antal apát

Január 18. kedd ÁRPÁD-HÁZI SZENT MARGIT SZŰZ

Január 19. szerda

17.30 Ökumenikus Istentisztelet (Ökumenikus imahét 2022)

Igét hirdet: Bence Imre - evangélikus lelkész

Január 21. péntek Szent Ágnes szűz és vértanú

Január 22. szombat

Január 23. vasárnap ÉVKÖZI 3. VASÁRNAP – Isten Igéjének vasárnapja

OLVASMÁNY Iz 62, 1-5

A próféta a fogságból hazatért népet vigasztata azzal, hogy Isten újra sajátjának tekinti őket és ígéretéről nem feledkezik el. De jellemző módon már nem földi javakról beszél, hanem arról, hogy Isten a szeretetét bensőleg, szellemi kapcsolatban fejezi ki: öröme telik bennük, magához emeli őket reményt ad nekik. A vigasztalásnak ez a módja jelzi, hogy az ígéretek kegyelmi síkon valósulnak meg a Messiás országában.

OLVASMÁNY Izajás próféta könyvéből

Az Úr úgy szereti választott népét, mint menyasszonyát a vőlegény.

Sion és Jeruzsálem a választott nép jelképe.

Így szól az Úr:
Sion miatt nem hallgathatok, és Jeruzsálem miatt nem nyugszom, amíg föl nem ragyog igazsága, mint a hajnal, és szabadulása, mint a fáklya, nem tündököl.
Meglátják majd a népek igazságodat és a királyok dicsőségedet. Új néven hívnak majd, amellyel az Úr ajka nevez el. A dicsőség koronája leszel az Úr kezében, királyi fejdísz Istened kezében.
Nem hívnak többé ,,Elhagyottnak'', sem országodat ,,Pusztaságnak'' hanem így neveznek: ,,Gyönyörűségem'', és országodat: ,,Menyasszony'', mert az Úr örömét találja benned, s országod újra férjhez megy.
Mert amint a vőlegény feleségül veszi a leányt, úgy fog frigyre lépni veled, aki téged felépít; és amint a vőlegény örül a menyasszonynak, úgy leli örömét benned Istened.

VÁLASZOS ZSOLTÁR 95, 1-2a. 2b-3. 7-8a. 9-10a és c 11. tónus.
Válasz: Hirdessétek minden népnek, * mondjátok el az Úr csodás tetteit. Vö. 3. vers.

Előénekes: Énekeljetek az Úrnak új éneket, * minden föld az Úrnak énekeljen.
Énekeljetek az Úrnak, áldjátok nevét, * napról napra hirdessétek üdvösségét.
Hívek: Hirdessétek minden népnek, * mondjátok el az Úr csodás tetteit.

E: Hirdessétek dicsőségét a nemzetek között, * és csodatetteit minden népnek.
H: Hirdessétek minden népnek, * mondjátok el az Úr csodás tetteit.

E: Népek családjai, adjatok az Úrnak, + adjatok az Úrnak dicsőséget és hatalmat, * ismerjétek el az Úr nevének dicsőségét.
H: Hirdessétek minden népnek, * mondjátok el az Úr csodás tetteit.

E: Boruljatok le az Úr előtt, + színe előtt rendüljön meg az egész föld, mondjátok a nemzeteknek: ,,Az Úr uralkodik!''

SZENTLECKE 1 Kor 12, 4-11

Az Egyház kegyelmi gazdagsága nem más, mint részesedés a Szentháromság életében. Az apostol az egyes kegyelmi adományokat eszerint sorolja fel. Egyes ajándékokat úgy tekinthetünk, mint a Szentlélek erejének megnyilatkozását, másokat, főleg a szolgálatokat úgy, mint Krisztus adományát, aki maga is szolgálni jött; ismét másokat, főleg a kegyelmi erőnyilvánulásokat, mint az Atya szeretetének megnyilatkozását De ahogy a három személy egy Isten, úgy a különféle adományok is az egy Egyházat építik.

SZENTLECKE Szent Pál apostolnak a korintusiakhoz írt első leveléből

Egy és ugyanazon Lélek osztogatja a különböző adományokat tetszése szerint.

Testvéreim! A lelki adományok ugyan különfélék, a Lélek azonban ugyanaz. A szolgálatok is különfélék, de az Úr ugyanaz. Sokfélék a csodajelek is, de Isten, aki mindenben mindent véghezvisz, ugyanaz.
A lélek ajándékait mindenki azért kapja, hogy használjon vele. Az egyik ugyanis a bölcsesség ajándékát kapja a Lélektől, a másik a tudás adományát ugyanattól a Lélektől. A harmadik a hitet kapja ugyanabban a Lélekben, vagy pedig a gyógyítás adományát szintén ugyanabban a Lélekben. Van, aki csodatevő hatalmat kap, van, akinek a prófétálás képessége vagy a szellemek elbírálása jut osztályrészül. Más a különféle nyelvek adományát vagy pedig a nyelvek értelmezését nyeri el ajándékul.

Mindezt azonban egy és ugyanaz a Lélek műveli, tetszése szerint osztva kinek-kinek.

Az evangéliumban Isten meghívott minket, * hogy Urunk Jézus Krisztus dicsőségéből részt adjon nékünk. 2 Tessz 2, 14 – 6. tónus.

EVANGÉLIUM Jn 2, 1-11

Az evangélista különös ünnepélyességgel számol be Jézus első galileai csodájáról. Az alkalom egy menyegző, egy örömteli esemény, s ez maga is jelzi, hogy ő az örömhírt hozza nekünk. A másik vonás az, hogy Mária közbenjárása is bele van szőve Isten jótéteményébe, tehát rá is számíthatunk. Az edények nagy űrtartalma pedig annak a jele, hogy Jézus a maga kegyelmi adományait bőven akarja osztogatni. Végül meg keli látnunk, hogy Jézus istenfiúi dicsőségét tárta fel csodáiban, s ezzel bizalmunkat ébreszti fel.

+ EVANGÉLIUM Szent János könyvéből

Jézus első csodája a galileai Kánéban.

Menyegzőt tartottak a galileai Kánéban, amelyen Jézus anyja is ott volt. Jézust is meghívták a menyegzőre, tanítványaival együtt.
Amikor fogytán volt a bor, Jézus anyja megjegyezte: ,,Nincs több boruk.'' Jézus azt felelte: ,,Mit akarsz tőlem, asszony! Még nem jött el az én órám.'' Erre anyja szólt a szolgáknak: ,,Tegyetek meg mindent, amit csak mond!''
Volt ott hat kőkorsó, a zsidóknál szokásos tisztálkodás céljára, mindegyik két-három mérős. Jézus szólt a szolgáknak: ,,Töltsétek meg a korsókat vízzel!'' Meg is töltötték azokat színültig. Ekkor azt mondta nekik: ,,Most merítsetek belőle, és vigyétek oda a násznagynak.'' Odavitték.

Amikor a násznagy megízlelte a borrá vált vizet, nem tudta honnan való. A szolgák azonban, akik a vizet merítették, tudták. A násznagy hívatta a vőlegényt, s szemére vetette: ,,Először mindenki a jó bort adja, s csak amikor már megittasodtak, akkor az alábbvalót. Te meg mostanáig tartogattad a jó bort.''
Ezzel kezdte meg Jézus csodajeleit a galileai Kánéban. Kinyilatkoztatta dicsőségét, s tanítványai hittek benne.